Deflektor żeliwny do kotła 50-75 kW
Opis
Deflektor stosowany w kotle z palnikiem retortowym lub innym wykorzystującym podajnik automatyczny spalający ekogroszek, pellet lub inne paliwa, pełni bardzo istotne funkcje:
- Rozbija płomienie z palnika (jako odchylacz);
- Tworzy nielaminarny przepływ spalin – rozprowadza płomień w komorze spalania, kieruje go również w stronę bocznych ścian.
- Chroni górną część komory spalania przed bezpośrednim działaniem płomieni;
- Po nagrzaniu do wysokiej temperatury – kumuluje energię cieplną w swojej masie i wspomaga proces dopalania niespalonych cząstek paliwa na powierzchni.
Sumarycznie powoduje to bardziej równomierne rozłożenie płomienia i spowolnienie przepływu spalin poprzez wydłużenie drogi spalin od palnika do czopucha, efektem czego jest:
- Poprawa sprawności kotła;
- Obniżenie temperatury spalin mierzonej na „czopuchu”
- Wydłużenie żywotność kotła;
- Czystsze spaliny;
- Zmniejszenie zużycia paliwa.
Deflektor najczęściej wykonany jest jako odlew żeliwny lub z materiałów ceramicznych, które powinny posiadać własności materiałów ogniotrwałych.
Producenci kotłów najczęściej wykonują go w kształcie koła z dolną powierzchnią zaokrągloną, przypominającą soczewkę.
Dobór odpowiedniego deflektora uwarunkowany jest mocą pieca [kW], z ogólną zasadą mówiącą że im większa moc tym większa masa i wymiary deflektora. Większość producentów w kotłach o mocy do 25 kW stosuje deflektory żeliwne o średnicy ok. 180 mm i masie ok. 4,5 kg oraz o średnicy 210 mm i masie 7,5 kg w zakresie mocy do 75 kW. Ważną kwestią przy doborze deflektora jest rozmiar odpowiedniego mocowania dla umiejscowienia go w prawidłowej wysokości nad paleniskiem. Można uważać, że każdy kocioł w procesie badań ma najlepsze rozwiązanie zastosowane przez producenta kotła. Praktyka dowodzi, że w przypadku renomowanych producentów należy to przyjąć za najlepsze rozwiązanie.
Niestety z uwagi na zmienne czynniki użytkownik konkretnego kotła zainstalowanego w określonych warunkach powinien kontrolować ten parametr i wobec zaistniałej konkretnej sytuacji ewentualnie dokonać korekty.
Właściwa wysokość umieszczenia owocuje szybszym nagrzewaniem się kotła oraz w/w korzyściami.